Harmonogram podujatí

Centrum Správnej Pomoci

Slovensko a samosprávy

Video prezentácie

Počasie cez online kamery
Akvaparky na Slovensku Slovensko západ - strediská Slovensko stred - strediská Slovensko východ - strediská Vysoké Tatry - strediská Nízke Tatry - strediská Veľká a Malá Fatra - strediská Orava a Kysuce - strediská Mestá a obce Slovenska

Reklama z regiónu

Podporte nás na FB

Preklad stránkySlovensko aktuálne

Praktické info. / všeobecne /

Voľný čas
Západné Slovensko

Slovensko - turistické regióny

Bratislavský región

Popis územia a turistické zaujímavosti v regióne

Hlavným centrom bratislavského regiónu je mesto Bratislava, ktoré je zároveň aj hlavným mestom Slovenskej republiky. Región sa rozprestiera na území juhozápadnej časti Slovenska. Na  juhu región hraničí s Maďarskom, na juhozápade s Rakúskom a na západe s Českom. Zo severu susedí s regiónom Záhorie, z juhu s Podunajským regiónom a zo severovýchodu s regiónom Dolné Považie. Do Bratislavského regiónu patria všetky regióny hlavného mesta Slovenskej republiky. Sú to  Bratislava Staré Mesto, Bratislava Nové Mesto, Bratislava Ružinov, Bratislava Karlova Ves, Bratislava Petržalka a tiež priľahlé okresy Pezinok, Senec a časť okresu Malacky.

Región sa nachádza  na okraji Podunajskej nížiny po oboch brehoch rieky Dunaj. Prevažnú časť územia tvoria Podunajská nížina a pohorie Malé Karpaty, ktorého najvyšší bod v tomto regióne dosahuje 399 m n.m. na vrchu Kamzík.

Bratislavský región sa nachádza v miernom podnebnom pásme kontinentálneho rázu. Podnebie je charakteristické rozdielom teplôt v lete a v zime a tiež s pravidelným striedaním  4 ročných období. Priemerná ročná teplota v regióne je okolo 10°C.

Bratislava je najrušnejším a turisticky najatraktívnejším miestom regiónu, ale aj celého Slovenska. Región je jednou z najväčších obchodných a turistických tepien Slovenska a je preto akousi vstupnou bránou na Slovensko.

Súčasný Bratislavský región ponúka bohaté možnosti kultúrneho vyžitia, zábavy, ale aj športových či rekreačných aktivít priamo v meste, alebo v jehoblízkom okolí. Pravidelne sa tu organizujú medzinárodné veľtrhy a výstavy.

Je to región bohatý na kultúrne a historické pamiatky z ktorých v Bratislave medzi najvýznamnejšie patria Bratislavský hrad, Slovenské národné divadlo, Grassalkovichov palác, gotický Dóm svätého Martina, Stará radnica, hrad Devín a mnohé ďalšie, ktoré sa nachádzajú buď priamo v Bratislave, alebo jeho okolí. Výnimočný je aj Sad Janka Kráľa, ktorý je najstarším verejným parkom v strednej Európe (založený koncom 18. storočia).

Na východnej strane Malých Karpát sa tiahne pás miest a dedín, ktoré spája prívlastok „vinohradnícke“. Vytvárajú malokarpatský vinohradnícky región, ktorý je rozlohou a významom najväčší na Slovensku.

Z turistického hľadiska je v Bratislave zaujímavá aj lokalita jazera Zlaté piesky, kde je vybudovaný autokemping s chatkami a športový areál vrátane vodného vleku.

V oblasti ležiacej ďalej na východ mesto Senec láka turistov svojim aquaparkom a Slnečnými jazerami, ktoré ročne navštívia tisícky ľudí. Senec so Slnečnými jazerami je obľúbeným strediskom cestovného ruchu a cieľom domácich a zahraničných vyznávačov letnej dovolenky pri vode. 
© 2020 RIPS.sk • KontaktChcem vlastnú stránku RIPS.skBezplatne pridať firmu do odvetviaPrihláseniePodmienky používania